Jak podłączyć gniazdko elektryczne?
Gniazdka elektryczne to produkt, z którego każdy z nas korzysta na co dzień. Dlatego powinno być prawidłowo zamontowane i podłączone, a tym samym bezpieczne w użytkowaniu dla wszystkich domowników. Pomimo iż obecne rodzaje gniazdek elektrycznych konstrukcyjnie są o wiele lepiej wykonane od tych sprzed kilkunastu lat, to i tak mogą się zdarzyć wypadki wynikające z nieprawidłowego montażu. Jeśli chcesz wiedzieć jak zazwyczaj wygląda montaż gniazdka zapoznaj się z poniższą instrukcją.
Jak podłączyć gniazdko elektryczne w wersji podwójnej? – instrukcja montażu
Instrukcję zaczynamy od etapu, gdy puszka jest już zamontowana w ścianie.
WSKAZÓWKA! Przed rozpoczęciem prac instalator upewnia się, czy instalacja jest bez napięcia i zabezpieczona przed załączeniem. I w czasie wykonywania montażu używa odpowiednich narzędzi - podstawowymi i niezbędnymi są: próbnik napięcia, śrubokręty, cęgi, szczypce itp. z zabezpieczeniem uchwytów przed porażeniem prądem elektrycznym.
WAŻNE! Wszystkie prace instalacyjne powinny być wykonywane przez wykwalifikowany personel, czyli instalatora z uprawnieniami. Należy postępować zgodnie z normami i przepisami SEP (Stowarzyszenia Elektryków Polskich). Legrand nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody poniesione w trakcie przeprowadzania prac.
KROK 1
Montaż zazwyczaj zaczyna się od sprawdzenia, które przewody są fazowe, neutralne i ochronne.
WARTO WIEDZIEĆ! Do puszki elektrycznej doprowadzony jest 3-żyłowy przewód zasilający:
- żyła brązowa, czarna lub szara – przewód fazowy
- żyła niebieska – przewód neutralny
- żyła żółto-zielona – przewód ochronny
KROK 2
W zależności od posiadanej wersji gniazdka (złącza na śrubki albo automatyczne zaciski) dokonuje się połączeń.
POWSZECHNIE OBOWIĄZUJĄCE ZASADY!
1. Jeśli w puszcie są trzy przewody, to oznacza, że został zastosowany tzw. nowy system. Jest on oznaczany jako TN-S. W tym wypadku przewód ochronny zawsze podłącza się do tzw. bolca uziemiającego (PE). Przewód fazowy do złącza występującego po lewej stronie gniazdka (L). Po prawej stronie łączy złącze z przewodem neutralnym (N).
2. Jeśli w puszce występują dwa przewody, w tzw. starym układzie (TN-C) - fazowy i neutralny - to mostkuje się od „bolca” (PEN) do N. Nigdy odwrotnie! (czyli nie łączy się bezpośrednio złącza N z przewodem neutralnym, a potem mostkuje bolec).
KROK 3
Następnie wsuwa się gniazdko do puszki. Tu również w zależności od posiadanej wersji gniazdka - mocuj je na wkręty albo/i za pomocą pazurków (dwa pełne obroty śrubokręta to pełne odchylenie pazurków).
KROK 4
Włącza się bezpieczniki i sprawdza działanie gniazdka.
Najlepsze rozwiązania polegają na kompatybilności systemu, tj. warto korzystać z jednej rodziny produktów, czyli pochodzących od jednego producenta.
Jeśli szukasz gniazdka do swojego domu, warto rozważyć ofertę Legrand
Produkty te charakteryzują się:
izolowanym uchwytem – zabezpiecza przed porażeniem i skaleczeniem
ochroną IP2X – przed przypadkowym dotknięciem palcem do części czynnych
systemem podwójnego kotwiczenia pazurków
opcjonalnie: automatycznymi zaciskami
łatwym dostępem do punktów pomiarowych bez konieczności demontażu gniazdka
prostą i szybką instalacją przy pomocy wkrętów lub pazurków
ramkami idealnie przylegającymi nawet do nierównych ścian (czterostopniowe zatrzaski)
wbudowanymi w mechanizm przesłony stykami dla bezpieczeństwa dzieci